Obrady IX sesji Rady Powiatu Nakielskiego rozpoczęły się od powitania przez przewodniczącego, który przywitał radnych, starostę Krzysztofa Błońskiego, wicestarostę Michała Dubkowskiego, członka zarządu Tomasza Miłowskiego, skarbnika Natalię Zmudzińską, sekretarza Romana Świątka oraz mecenasa Krzysztofa Bukowskiego. Przewodniczący zaznaczył obecność mieszkańców Mroczy, którzy chcieli zabrać głos w punkcie wolnych głosów.
Po stwierdzeniu kworum (21 radnych) przystąpiono do przyjęcia porządku obrad, który obejmował m.in. przyjęcie protokołu z VIII sesji, sprawozdania starosty z działalności zarządu oraz podjęcie uchwał dotyczących budżetu i pomocy finansowej dla gmin.
Protokół z VIII sesji został przyjęty bez uwag.
Starosta przedstawił sprawozdanie dotyczące wykonania uchwał oraz działalności zarządu w okresie międzysesyjnym. Nie zgłoszono pytań.
Starosta przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2024 rok. Również nie było pytań.
Przewodniczący Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Środowiska, Jacek Osiński, zaprezentował sprawozdanie, które obejmowało m.in. analizę stanu sanitarnego i inwestycji w powiecie. Sprawozdania z innych komisji, w tym Komisji Rewizyjnej, Komisji Edukacji, Promocji i Sportu oraz Komisji Budżetu i Finansów, również zostały przedstawione bez uwag ze strony radnych.
Radni przystąpili do głosowania nad uchwałą zmieniającą wieloletnią prognozę finansową powiatu nakielskiego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Podobnie jak w przypadku prognozy, uchwała dotycząca budżetu na 2025 rok została przyjęta. Radny Jarosław Odrobiński zwrócił uwagę na niską kwotę przeznaczoną na remonty w szkołach, co wywołało dyskusję.
Rada podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Nakło nad Notecią, która również została przyjęta bez zastrzeżeń.
Wprowadzono dodatkowy punkt dotyczący pomocy finansowej dla gminy Głuchołazy. Starosta wyjaśnił, że pomoc ma na celu sfinansowanie transportu produktów rolnych dla osób poszkodowanych w powodzi. Uchwała została przyjęta.
Starosta przedstawił informacje o interpelacjach złożonych przez radnych w okresie międzysesyjnym oraz odpowiadał na nie. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. naprawa chodników, uciążliwości związane z wiatrakami oraz inne sprawy lokalne.
Radni złożyli wnioski o analizę wydatków na wynagrodzenia nauczycieli oraz podziękowali za udzieloną pomoc finansową dla gminy Nakło. Mieszkańcy Mroczy, reprezentowani przez Tomasza Sampławskiego, wyrazili swoje zaniepokojenie w sprawie lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej w ich okolicy, domagając się większej przejrzystości i konsultacji społecznych.
Rada podjęła decyzję o wypracowaniu wspólnego stanowiska w sprawie umieszczenia symbolu krzyża w sali obrad. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
Na zakończenie sesji przewodniczący życzył wszystkim udanych i bezpiecznych ferii zimowych oraz podsumował, że rok 2025 powinien być rokiem pokoju i pomyślności dla mieszkańców powiatu. Obrady IX sesji Rady Powiatu Nakielskiego zostały zamknięte.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.